Umělé květiny jsou trendem posledních pár let i ve výzdobě interiéru. Dávno za námi jsou doby, kdy umělé květiny spíše připomínaly plastový kus čehosi parodujícího živou květinu. Představa mít tuto výzdobu v interiéru nejednoho z nás děsila. Stávající umělé květiny dokáží vytvořit nádherné, nevadnoucí a dlouhotrvající kytice.

Umělé květiny jsou v porovnání s živými udržitelné. Bavíme-li se o většině květin, které naleznete v květinářství či obchodech, jsou na tom moderní umělé květiny z hlediska udržitelnosti mnohem lépe.

Řezané květiny se pěstují většinou na druhém konci zeměkoule. K pěstování se využívají vytápěné skleníky a spousta pesticidů. K přepravě letadla s vysokou emisí CO2 a často jsou také květiny baleny po určitém počtu do plastových obalů, které se po jednom použití vyhodí. Při růstu dochází ke spotřebě velkého množství vody a v chladnějších měsících potřebují vyhřívané skleníky. Květiny musí být následně chlazeny, aby déle vydržely, než se dostanou přímo k vám. Leteckou přepravou jsou květiny sváženy do určitých míst, odkud putují auty do naší země. Další nevýhodou živých květin je možnost vyvolání alergie u některých jedinců. 

Samozřejmě nádherná kytice živých květů udělá radost každé ženě. Živou krásu však po pár dnech vystřídá smutek a uvadání jednotlivých kusů květin. Po tom všem pak putují květiny po 1-2 týdnech, kdy zdobí interiér, do koše.

Samozřejmě i umělé květiny mají negativní ekologickou stopu. Z dlouhodobého hlediska v porovnání s živými však nesrovnatelně nižší. Na jejich výrobu se spotřebovávají fosilní paliva a stejně tak vytváří emise CO2 při přepravě. Jenže nespornou výhodou těchto květin je jejich životnost!! Kvalitní umělá kytice vydrží takřka věčnost a nepotřebují téměř žádnou údržbu. Porovnáme-li tak stejný pugét živých a umělých květů, budou mít za danou dobu vyšší negativní dopad právě květiny živé. Pořizovací cena umělých květin se může zdát vyšší, nenechejte se však oklamat. Jejich krása vydrží roky, kdežto krása živých květů po pár dnech navždy zanikne.

Moderní umělé/hedvábné květiny jsou vyráběny nejen z plastu, ale především květy z textilií a dalších druhů materiálů lépe imitující živou květinu. Všechny části umělých květin je dnes možné recyklovat! Plast, kov i textilie tak lze dál využít na něco jiného v cirkulární ekonomice těchto materiálů. Pokud tak třídíte odpad, tak až za dlouhá léta budete uvažovat o obměně kytice. Stačí lehce demontovat jednotlivé materiály a rozdělit je do daného druhu tříděného odpadu.

Vkusně sestavené a udržované květinové kytice a rostliny dodávají každému prostoru tu správnou atmosféru. Ať už se jedná o obývací pokoj nebo komerční prostory, každý si květinové výzdoby všimne a pocítí dobrou náladu bez ohledu na to jestli jde o květinu živou nebo umělou. Dle výzkumů květiny živé i květiny umělé dodávají pocit pohody a zlepšují náladu všem lidem v jejich blízkosti. 

Zamyslete se tedy nad tím, zda není právě teď čas investovat do krásných luxusních umělých kytic, které doladí jakýkoliv interiér k dokonalosti. Vybíráme pro vás jen  ty nejlepší umělé květiny na celosvětovém trhu.